2024.04.20 godz. 09:23 Żary, Lubuskie

Dlaczego firma nie może zatrudnić osoby z agencji pracy.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, sytuacja wyglada tak, ze moja zona podjęła sie pracy poprzez agencje pracy w określonym miejscu(nowo otwierający sie sklep). Żona tak dobrze wykonuje swoje obowiązki, ze kierowniczka sklepu chciała ja zatrudnić już u siebie poza agencja po zakończeniu pracy dla agencji. Żona dla agencji pracy pracuje na umowę zlecenie. Kierowniczka, ktora chciała zatrudnić moja żonę dostała informacje, ze przez rok nie może jej zatrudnić bo zapłaci kare finansową. Czy to jest wymysł czy rzeczywiscie jest jakiś wyjątek w tym i naprawdę nie można takiego kogos zatrudnić.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Kwi 2024 21:02

Dzień dobry. Jeżeli w umowie między agencją pracy tymczasowej a sklepem jest zapis o zakazie zatrudniania przez rok pracownika, który wcześniej wykonywał pracę dla sklepu, na podstawie umowy zawartej z agencją, to taka klauzula jest nieważna na podstawie art. 12 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Co z tym idzie, również kara jest niedopuszczalna. Z wyrazami szacunku