2021.10.11 godz. 15:04 Łódź, Łódzkie

Dlaczego firma złożyła wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Wyjaśnienie sytuacji

W maju br otrzymalem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Następnie skontaktowalem się z wierzycielem w celu zawarcia ugody dzięki czemu dług został rozłożony na 4 raty, które zostały rozliczone 7 lipca. Otrzymałem potwierdzenie, że dlug został splacony a saldo wynosi 0. 7 września firma złożyła wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalnosci i komornik ściągnął mi z konta jponad 350 zł. Czy mimo spłaty dlugu firma miala prawo złożyć wniosek o klauzulę wykonalnosci. Dziękuję i pozdrawiam Wiktor Ptaszyński

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Paź 2021 15:38

Dzień dobry! Wierzyciel ma prawo po zakończeniu postępowania złożyć wniosek o nadanie na orzeczenie (w tym przypadku nakaz zapłaty) klauzulę wykonalności, a sąd - po spełnieniu odpowiednich warunków formalnych - zobowiązany jest taką klauzulę nadać. Jednakże w świetle przedstawionych informacji działanie wierzyciela jest trudne do uzasadnienia - być może jest to kwestia niedokładności po stronie wierzyciela, który w natłoku innych spraw nie odnotował Pańskich spłat, być może to działanie celowe. Proponuję w pierwszej kolejności skontaktować się z wierzycielem - ponieważ to on jest
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)