2024.07.09 godz. 14:00 Wągrowiec, Wielkopolskie

Dlaczego mam inne podstawy wymiaru emerytury i renty, podstawa w emeryturze jest niższa niż podstawa wykazywana w rencie inwalidzkiej.?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem emerytem policyjnym, 80% uposażenia z racji III grupy inwalidzkiej. Decyzje emerytalne i decyzje rentowe opiewają w różne podstawy wymiarów świadczeń. Decyzja rentowa najczęściej wykazuje większą podstawę wymiaru, ale do emerytury jako "korzystniejszego" ponoć świadczenia i mnie wypłacanego, wykorzystuje się niższą podstawę wymiaru, tą z emerytury. Kiedy w wrześniu 2022r. wyrokiem sądowym przywrócono mi świadczenia niesłusznie "uszczuplone".Te decyzje przywracające w swych podstawach wymiaru zawierały niższe wartości, niż wcześniej waloryzowane na początku roku,przed wyrokiem.Niepojęte.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lip 2024 21:53

Proponuję zwrócić się do organu wypłacającego świadczenie z prośbą o podanie podstaw prawnych i faktycznych ustalenia podstawy świadczenia w określonej wysokości. Organ posiada dokumentację, a bez niej trudno jest cokolwiek napisać. Z wyrazami szacunku