2024.06.18 godz. 11:25 Wołczyn, Opolskie

Dlaczego moja umowa na okres próbny kończąca się 30.04.2024 r. nie została przedłużona pomimo tego że jestem w ciąży.

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa polega na tym że byłam pierwszy raz u ginekologa w marcu, byłam na tamten czas w 5 tygodniu i 5 dniu ciąży, do zapłodnienia doszło 06.02 miałam umowę na okres próbny do 30.04.2024, moje pytanie brzmi tak czy pracodawca miał prawo nie przedłużyć mi umowy która kończyła się 30.04 czy też złamał prawo nie przedłużając mi jej?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2024 12:29

Art. 177 § 3 Kodeksu pracy mówi - cytuję - "Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu." Umowa skończyła się przed upływem trzeciego miesiąca ciąży. Dlatego nie została ona przedłużona. Pracodawca postąpił więc zgodnie z tym przepisem. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)