2020.07.27 godz. 20:34 Wrocław, Dolnośląskie

Dlaczego okres wypowiedzenia wynosi 3 tygodnie a nie 2?

Wyjaśnienie sytuacji

Założyłam wypowiedzenie umowy o pracę dnia 27.07.20 w firmie pracuje od 13.03.20 okres wypowiedzenia wynosi do dnia 15.08 dlaczego nie 2 tygodnie? W tym czasie nie mogę wykorzystać również 8 dni urlopu. Dlaczego?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lip 2020 10:11

To wynika z zasad obliczania okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca ( art. 30 par.2(1) k.p.). Skoro złożyła Pani wypowiedzenie 27.07.2020 r. to dwa tygodnie mija 10.08.2020 r. a jest to poniedziałek. Z tego względu wypowiedzenie skończy się w najbliższą sobotę czyli 15.08.2020 r. Co do urlopu wypoczynkowego to pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. Co do zasady jest on udzielany na wniosek pracownika
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)