2023.10.17 godz. 18:48 Stawiec, Dolnośląskie

Dlaczego po smierci pradziadka nie zostala przeprowadzona sprawa spadkowa?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, moj dziadek wraz ze swoimi rodzicami wrocili w 1946 roku z dawnych Kresow na teren Rzeczypospolitej. Z danych z PUR, ktore uzyskalem, zostala przekazana im ziemia z domem w ramach rekompensaty za utracona wlasnosc na terenie dzisiejszej Bialorusi. Pradziadek w 1974, a dziadek w 1995, gdy mialem dwa lata. W kontekscie ziemi i jej lokalizacji znam tylko miejscowosc, natomiast nie zostala przeprowadzona sprawa spadkowa, ani w kontekscie mojego dziadka, ojca, jego siostry, badz nas, czyli prawnukow. W jaki sposob moge dowiedziec sie co stalo sie z ta ziemia ? Z gory dziekuje!

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2023 23:36

Postępowanie spadkowe po dziadku i pradziadku można przeprowadzić również obecnie, a co do historii ziemi i domu - poszukiwać należy we właściwym urzędzie gminy oraz właściwym sądzie - wydziale ksiąg wieczystych
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Paź 2023 19:05

Odpowiadając na pytanie główne - nie sposób udzielić odpowiedzi, dlaczego spadkobiercy nie potwierdzili prawa do spadkobrania. Odpowiadając na drugie pytanie - obecny stan prawny można ustalić w księgach wieczystych, a jeśli takowa nie została założona we właściwym wydziale geodezji. Jeśli potrzebuje Pan pełnomocnika do poprowadzenia sprawy ustaleń oraz postępowań spadkowych, zapraszam do kontaktu: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)