2020.07.14 godz. 20:44 Kaliszkowice Kaliskie, Wielkopolskie

Dług rodziców w mieszkaniu komunalnym-czy muszę spłacać i czy mogę zgłosić brata?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W 2004 roku moi rodzice dostali mieszkanie komunalne, do którego przeprowadziliśmy się tzn rodzice, moja siostra i ja (nasz brat odbywał służbę wojskową w tym czasie). Ponieważ w domu nie było zbyt ciekawie po uzyskaniu pełnoletniości najpierw moja siostra potem ja wyprowadziłyśmy się. Teraz rodzice dostali nakaz eksmisji i okazało się że zarówno ja jak i siostra jesteśmy zgłoszone także jako dłużniczki.Czy jest możliwość żeby uniknąć płatności skoro od lat tam nie mieszkamy? Lub zgłoszenia że brat też tam mieszkał (najdłużej) i rozbicia długu na troje?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Lip 2020 20:55

Dzień dobry, czy otrzymał Pan wezwanie do zapłaty czy pozew, albo nakaz zapłaty? Co do zasady dług obciąża wszystkich domowników solidarnie, oznacza to, że każdy z Państwa jest odpowiedzialny do wysokości całego długu. W sytuacji, gdy od wielu lat Pan tam nie mieszka należy w pierwszej kolejności to udowodnić, powołując świadków, przedkładając umowy najmu na inny lokal itp.