2023.10.19 godz. 18:55 Warszawa, Mazowieckie

Zasiłek chorobowy

Wyjaśnienie sytuacji

Dobry wieczór, Chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób mogę uzasadnić moja niezgodę dotycząca odmowy wniosku o zasiłek chorobowy. Przedstawię sytuację: W związku z pogorszajacym sie stanem zdrowia psychicznego spowodowanym złymi warunkami w pracy, udałam sie do lekarza psychiatry w celu uzyskania pomocy. Pani doktor zaleciła odpoczynek oraz zaproponowała zwolnienie lekarskie w ramach tegoż odpoczynku. W tym czasie byłam w ostatnich dniach okresu wypowiedzenia umowy o prace. W związku z chęcią dokończenia zaczetych spraw firmowych, zwolnienie zostało mi wypisane na kilka dni „do przodu”, abym mogła dokończyć powierzone mi tematy. Dzien rozpoczęcia zwolnienia pokrywał sie z ostatnim dniem trwania stosunku pracy. Datowo wyglądało to następująco: 28.08 wizyta u psychiatry , 31.08 rozpoczęcie zwolnienia, 29.09 zakończenie pierwszego zwolnienia, przedłużenie zwolnienia do 31.10. Złożyłam wniosek w ZUS o zasiłek chorobowy na czas trwania zwolnienia. Niestety otrzymałam decyzje odmowna. Jest ona spowodowana „nieprawidłowością” wystawienia zwolnienia według urzędu .zgodnie z informacja mi przekazana , lekarz nie powinien wystawiać zwolnienia „do przodu” i skąd byłam w stanie przewidzieć moja chorobę z takim wyprzedzeniem. Prosze o informacje- czy zgodnie z prawem mogę złożyć odwołanie , w którym opisuje cała sytuacje zgodnie z prawda- czyli wpływem pracy na moje zdrowie psychiczne .w momencie wizyty u lekarza stan ten nie był juz dobry, natomiast na tamten moment kierowałam się swoim obowiązkiem względem pracodawcy i nie chciałam zostawic balaganu. Prosze o poradę. Dziekuje z gory! Katrzyna Krzemińska

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Paź 2023 17:27

Jeśli są ku temu przesłanki to lekarz może wystawić zwolnienie na kilka dni "w przód", jednak aby przygotować argumentację do Pani odwołania należy zapoznać się najpierw z treścią orzeczenia, zatem konieczny jest do tego wgląd w treść samego orzeczenia. Nie ma uniwersalnych argumentów.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)