2024.03.17 godz. 18:31 Warszawa, Mazowieckie

Darowizna

Wyjaśnienie sytuacji

Dobry wieczór. Moj brat podarował naszemu ojcu darowiznę w postaci mieszkania (które ojciec kiedyś kupił na brata) a ojciec zaplacil mu za to kwote równą wartosci rynkowej mieszkania. Czy w takim przypadku brat po smierci ojca bedzie miał prawo do zachowku lub jakiejkolwiek części mieszkania,jeżeli całość majątku w testamecie przepisana jest na inna osobę?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Kwi 2024 14:13

Dzień dobry Jeżeli Ojciec kupił mieszkanie, to Brat nie mógł Mu go podarować, bo nie był jego właścicielem. Jeżeli Brat cokolwiek podarował Ojcu, a Ojciec za to zapłacił, to nie była to darowizna. Jeżeli Brat nie jest ujęty w testamencie i nie został np. wydziedziczony, to przysługiwać mu będzie prawo do zachowku. Z wyrazami szacunku