2023.11.14 godz. 19:08 Kraszów, Dolnośląskie

Problem z siostrą, dziwne zachowanie

Wyjaśnienie sytuacji

Dobry wieczór. Od dłuższego czasu mam problem z siostrą, która jest pelnoletnia ma 25 lat . Przestała pracować. Stwarza wszędzie problemy, nie chodzi do pracy. Wszystkich uważa za zlodzieji. Mówi że jej telefony podmieniają, zakładają podsłuchy , śledzą przez satelity. Ubliża obcym osobą. Wymysla jakieś dziwne historie . Ma zachowanie jak by była pod wpływem środków odurzających. Jak mówimy jej , moja mama czy brat że zachowuje się nie normalnie to mówi że my się tak zachowujemy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji ? Pierwszy krok aby jej pomóc

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lis 2023 16:39

W omawianej sytuacji najbardziej wskazana byłaby konsultacja siostry u lekarza psychiatry w celu pełnego badania i oceny jej stanu zdrowia psychicznego. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zgodzi się na taką konsultację. W świetle aktualnie prawa w Polsce każda osoba musi wyrazić zgodę na badanie i leczenie psychiatryczne. Badanie psychiatryczne oraz hospitalizacja psychiatryczna bez zgody danej osoby w celu obserwacji stanu psychicznego i/lub leczenia jest możliwa jedynie w ściśle określonych w ww. Ustawie sytuacjach. cd