2022.02.10 godz. 23:55 Węgrów, Mazowieckie

Co zrobić?

Wyjaśnienie sytuacji

Dobry wieczór. Przed śmiercią mój ojciec przepisał ziemię i dom na brata. Nie było żadnej sprawy spadkowej, mimo to mam dokumenty potwierdzające tą sprawę. Ojciec miał długi. Dzisiaj okazało się, że komornik pobrał z mojego konta 400zl w ramach spłaty długów ojca ponieważ nie może ściągnąć pieniędzy z mojego brata. Dlaczego mam spłacać całość długu mimo, że nic nie zostało na mnie przepisane? Co mam w tej sytuacji zrobić? Proszę o pomoc

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Lut 2022 07:37

Dzień dobry! Przekazanie gospodarstwa pomiędzy Ojcem a Bratem nastąpiło pewnie na podstawie umowy darowizny pomiędzy wskazanymi osobami i obecność/zgoda innych członków rodziny (przyszłych spadkobierców Ojca nie była konieczna). Jeśli aktualnie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne w związku z długami Ojca przeciwko jego spadkobiercom to wierzyciel powinien dysponować informacją, kto jest spadkobiercą - takim potwierdzeniem jest postanowienie sądu w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której osoba