2021.04.04 godz. 21:00 Szczecinek, Zachodniopomorskie

Czy mogę przepisać dom na siebie?

Wyjaśnienie sytuacji

Dom był kupiony przez moją babcię, która już nie żyje. Moja mama jest wpisana jako użytkownik tego domu. Moja mama chciałaby przepisać dom na mnie. Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności, by załatwić tą sprawę pomyślnie ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Kwi 2021 18:15

Dzień dobry! Zalecam przeprowadzenie postępowania spadkowego po Babci (w sądzie lub u notariusza) i sprawdzenie, czy Babcia była jedyną właścicielką mieszkania wpisaną do księgo wieczystej. W wyniku takiego postępowania ustala się krąg spadkobierców, którzy następnie będą mogli dokonać działu spadku albo odpowiednio rozporządzić udziałami w mieszkaniu. Aktualnie osoba wpisana jako użytkownik nie może przenieść własności domu albowiem nie jest jego właścicielką. W razie pytań zachęcam do kontaktu.