2019.12.14 godz. 12:11 Róża Wielka, Wielkopolskie

Dopisanie osoby cywilnej do własności nieruchomości.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Jestem właścicielem nieruchomości (od końca czerwca 2014 roku). Czy mogę "dopisać" do tej własności inną osobę, albo inaczej - co trzebaby zrobić, aby ta osoba miała prawo do nieruchomości (np. w przypadku mojej śmierci - aby dziedziczyła całość). Osoba ta nie ma ze mną żadnego pokrewieństwa, ja jestem osobą samotną, bez dzieci; cały czas żyją moi rodzice. Drugie pytanie - czy jeżeli zmienia się właściciel posesji - to czy może on wymeldować zameldowaną osobę na tenże adres bez zgody tejże osoby? Pozdrawiam Zespół Prawników. /W.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Joanna Świderska

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Gru 2019 20:24

Dzień dobry, jeśli chciałby Pan przekazać udział we własności nieruchomości za swojego życia, może Pan tego dokonać przez sprzedaż lub darowiznę (w tym zakresie konieczna jest wizyta u notariusza, ponieważ dla ważności umowy wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego). Jeśli udział w nieruchomości miałby przypaść tej osobie dopiero po Pana śmierci, może Pan dokonać tego przez sporządzenie testamentu. Wniosek o wymeldowanie może złożyć m.in. właściciel nieruchomości, po wpłynięciu wniosku organ przeprowadza postępowanie i wydaje decyzję.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)