2020.10.19 godz. 22:38 Lublin, Lubelskie

Dostałam wezwanie na komisariat 268 par. 1 KK

Wyjaśnienie sytuacji

Prowadziłam działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, w którymś momencie powinęła mi się noga i zostały niezapłacone faktury, w sprawie jednej z takich faktur dostałam wezwanie, rozumiem że zostałam oskarżona o umyslne wyłudzenie, kradzież? Nie wiem. Nie mogłam ogłosić upadłości konsumenckiej bo otworzyłam spółkę żeby ratować co się dało. Niestety niewiele to zmieniło. Masa długów i problemów. Nie wiem jak podejść do tego wezwania, z jakim nastawieniem iść na to przesłuchanie i jak przekonać że to nie była kradzież.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2020 11:11

Dzień dobry, wedle opisu nie chodzi przypadkiem o art. 286 k.k. (oszustwo)? Prawdopodobnie Pani kontrahent zgłosił o możliwości popełnienia przestępstwa i stąd wezwanie. Przy art. 286 k.k. istotny jest zamiar, tj. jeżeli jest tak jak Pani wyjaśnia, że przestała Pani płacić przez zadłużenie, to tak warto wyjaśniać. Żeby można było mówić o oszustwie konieczne jest, aby sprawca zawierając umowę wiedział, że nie będzie w stanie zapłacić. W tego typu sprawach organy ścigania weryfikują często jak wyglądała sytuacja finansowa domniemanego sprawcy w momencie zawierania umowy. Pozdrawiam i powodzenia!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)