2024.01.19 godz. 11:54 Wrocław, Dolnośląskie

Darowizna od "wujka"

Wyjaśnienie sytuacji

Dostałem darowiznę w kwocie 60 tys. złotych od męża mojej cioci (Mąż siostry ojca). Czy można to zaliczyć do 2 grupy podatkowej? Czy wpisując wujek w stopień pokrewieństwa będzie to zgodne z prawem? Czy powinienem złożyć tylko druk SD-2 w urzędzie skarbowym?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sty 2024 14:03

Dzień dobry, na podstawie art. 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn, to do grupy II zalicza się - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Mąż siostry ojca, czyli małżonek rodzeństwa rodziców nie jest wymieniony w ustawie jako osoba należąca do II grupy podatkowej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)