2024.09.16 godz. 07:26 Gdańsk, Pomorskie

Uznanie za niegodnego dziedziczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Dostałem pozew o uznanie za niegodnego dziedziczenia. W pozwie powołano sie na nowy zapis jaki zaczął obowiązywać od listopada 2023 roku, czyli uporczywe uchylanie się od sprawowania pieczy nad spadkodawcą. Spadkodawca zmarł na początku 2023 roku, czyli przed nowelizacją prawa. Czy w takiej sytuacji ma zastosowanie zasada, że prawo nie działa wstecz i sprawa powinna zostać oddalona przez sąd?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Wrz 2024 10:35

Co do zasady strona powoda nie może powoływać się na przesłanki wskazane w nowelizacji, jeśli śmierć spadkodawcy miała miejsce przed wejściem w życie nowych przepisów. Natomiast nie zmienia to faktu, że nadal można domagać się orzeczenia niegodności dziedziczenia wskutek innych okoliczności - sąd z cała pewnością rozpozna sprawę. Jeśli potrzebuje Pan pełnomocnika w tej sprawie, zzapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)