2020.09.20 godz. 14:03 Warszawa, Mazowieckie

dot;dokonania darowizny mieszkania bez udziału notariusza

Wyjaśnienie sytuacji

Po smierci męża (nie było testamentu) i podział spadku był u notariusza. Mieszkanie spóldzielcze własnościowe należące do mnie i męża z jego połowy przypadło po 1/3: mnie i -dwum córkom kazda po 1/3. Teraz z jedną z córek chcemy dokonać darowizy na drugą (ja oczywiście ze swojej całości).Czy mna to zrobić bez udziału notariusz, bo koszty nptarialne są zbyt duże. A może sądownie przez zniesienie współwłasności. A czy umowa spisana miedzy nami i zgłoszenie do U.Skarbowego nie może być

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Wrz 2020 20:28

Umowa spisana pomiędzy Paniami nie może być ponieważ wymagana jest forma aktu notarialnego i taka umowa sporządzona bez udziału notariusza będzie nieważna. Sprawę można załatwić składając odpowiedni wniosek do sądu. Z tego względu, że spółdzielcze prawo do mieszkania było objęte wspólnością majątkową małżeńską to w celu nabycia własności tego prawa tylko przez jedną córkę należy złożyć do sądu jeden wniosek zawierający trzy wnioski: o podział majątku wspólnego, dział spadku i zniesienie współwłasności. Opłata sądowa od takiego wniosku wynosiła będzie 1100 zł ( 500 zł - wniosek o podział
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)