2020.02.28 godz. 09:28 Kraków, Małopolskie

Dwie umowy pośrednictwa nieruchomości - jedno mieszkanie

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa dotyczy umów pośrednictwa nieruchomości. Wraz z partnerem poszliśmy obejrzeć mieszkanie za pośrednictwem agencji X. Na wstępie agent z tejże agencji podsunął nam do podpisania umowę pośrednictwa. Po jakimś czasie, ogłoszenie dotyczące tej nieruchomości przestało być prezentowane przez agencję X. Sprzedający postanowił skorzystać z pośrednictwa agencji Y. Chcąc obejrzeć mieszkanie po raz drugi - poszliśmy na spotkanie z agentem z agencji Y. Również musieliśmy podpisać umowę pośrednictwa, Pani agentka została przez nas poinformowana, że już kiedyś oglądaliśmy tę nieruchomość. Chcemy zdecydować się na kupno mieszkania, tylko pytanie brzmi czy musimy zapłacić prowizję obu agencjom? Czy agencja X też będzie żądać prowizji od kupna tej nieruchomości?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Mar 2020 23:57

Szanowna Pani, w odpowiedzi na Pani pytania uprzejmie informuję,że wszystko zależy od zapisów umowy. W celu odpowiedzi na Pani pytanie należałaby dokładnie przeanalizować treść umowy. Jeżeli nie posiada Pani egzemplarza umowy to proszę zwrócić się do pośrednika o udostępnienie. Natomiast ogólnie można stwierdzić, że wynagrodzenie pośrednika - prowizja należne będzie wtedy,kiedy w wyniku działań pośrednika doszło do zawarcia umowy. Tak więc jeśli umowa będzie ostatecznie zawarta przez agencję Y to dla niej należne będzie wynagrodzenie.

Zmodyfikowano dnia: 19 Mar 2020 00:05
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)