2021.09.24 godz. 07:56 Bielsko-Biała, Śląskie

Jakie są wysokości zachowku

Wyjaśnienie sytuacji

Dziadek z babcią za życia spisali testament w którym ja jako wnuczka po ich śmierci otrzymam mieszkaniez racji że lata temu było wykupione przez mojego tatę (niestety pieniądze na wpłaty były dawane do ręki dziadkowi a nie wpłacane osobiście). Babcia zmarła w 2010 roku, dziadek w 2017 zmienił swój testament, zapisując swoją połowę mieszkania na jednego ze swoich 4 synów. Dziadek zmarł miesiąc temu. Jak wygląda kwestia zachowkow w tej sytuacji? Czy to prawda że do mojej części ma prawo do zachowku również nieżyjący już dziadek Oprócz 4 jego synów? Jakie są wysokości zachowkow?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Wrz 2021 14:16

Chciałabym upewnić się czy poprawnie rozumiem sytuację. Dostała Pani połowę mieszkania, która przysługiwała babci? Tj. przeprowadziła Pani postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku? A jeśli tak, to kiedy? Czy dzieci babci i dziadek kierowali do Pani żądania o zapłatę zachowku? Czy dopiero ma Pani zamiar przeprowadzać postępowanie spadkowe? Generalnie rzecz biorąc zachowek wynosi połowę udziału, który by się należał z ustawy. Ustawowo po babci dziedziczyłby dziadek i dzieci ( rozumiem, że tych 4 synów). Przy czym dziadek miałby udział 1/4, a synowie po 3/16.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)