2023.03.02 godz. 18:37 Wałbrzych, Dolnośląskie

Spadek po dziadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dziadek zmarł w 2020 roku, pozostawił po sobie dom, ziemię i dług. Ojciec chce przekazać spadek mi i siostrze. Dług spłaciłem z siostrą na pół, więc został sam dom i ziemia. W jaki sposób ugryźć temat żebyśmy z siostrą prawnie zostali właścicielami nieruchomości, nie włączając w to ojca?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Mar 2023 08:56

Państwa ojciec już nabył spadek w całości (przyjmuję że ojciec był jedynym spadkobiercą). Może przekazać nieruchomości w darowiźnie bez podatku (zerowa grupa podatkowa). Niestety nie da się już tego inaczej załatwić tj. bez zaangażowania ojca. Do 6 miesięcy od śmierci dziadka ojciec mógł odrzucić spadek co spowodowałoby przejście spadku na Pana i siostrę. Teraz jednak to już niemożliwe. Najłatwiej chyba będzie to załatwić u notariusza: 1) akt poświadczenia dziedziczenia ojca po dziadku, 2) darowizna na rzecz Pana i siostry + zgłoszenie do księgi wiecz.. Stawić się musi Pan, siostra i ojciec.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)