2022.11.29 godz. 10:28 Łomża, Podlaskie

Dział spadku a ostrzeżenie w księdze wieczystej

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci ojca przeprowadziliśmy u notariusza postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku przez matkę, mojego brata i mnie. W skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne wraz z nieruchomościami gruntowymi. Ze względu na niższe koszty, chcemy przeprowadzić dział spadku i zniesienie współwłasności przed sądem (brat i ja przenosimy nieodpłatnie udziały na matkę). Ostatnio jednak dostaliśmy pisma z sądu o dokonaniu wpisu ostrzeżenia do księgi wieczystej. Czy możemy dołączyć do wniosku wypisy z KW z dodanym ostrzeżeniem? Mamy akt notarialny i wypisy z rejestru gruntów z danymi spadkobierców

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Anna Albińska

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Gru 2022 10:40

Dzień dobry, nie ma żadnych przeszkód aby do wniosku załączyć wypisy z KW z wpisanym ostrzeżeniem (sądowy wydział wieczystoksięgowy dokonuje wpisu ostrzeżenia z urzędu, gdy dowiaduje się o zmianie właściciela nieruchomości wskutek dziedziczenia).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)