2021.10.26 godz. 07:01 Tychy, Śląskie

Kredyt hipoteczny, prawo własności

Wyjaśnienie sytuacji

Działka budowlana została zakupiona przed ślubem przez jedną osobę ale została sfinansowana kredytem hipotecznym, po ślubie wzięto kredyt na budowę gdzie spłacono poprzedni kredyt z którego zakupiono kredyt czyja jest nieruchomość wybudowana

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lis 2021 15:38

Co do zasady w takiej sytuacji działka oraz stojący na niej budynek stanowią wyłączną własność osoby, która ją kupiła. Należy jednak liczyć się z koniecznością rozliczenia nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego ze współmałżonków (rozliczenie budowy).