2023.12.13 godz. 21:28 Piotrków Trybunalski, Łódzkie

Dzieci 25 i 26 lat, otrzymały z MOPS wezwania żeby dostarczyć informacje o zarobkach, w sprawie ojca który nigdy nie płacił alimentów, aby pokryć pobyt w DPS

Wyjaśnienie sytuacji

Rozwód był w 2010 z winy męża ( m.in niebieska karta), nigdy nie płacił alimentów ( sprawa u komornika bez efektów, bo nigdy nie płacił i nie pracował, nie było z czego ściągać), jest winien dzieciom około 160 tysięcy. Czy w takiej sytuacji państwo ma prawo żądać od tych dorosłych już dzieci, aby utrzymały ojca

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Gru 2023 10:11

Obowiązek ten wynika wprost z ustawy (ma on charakter alimentacyjny dzieci wobec rodziców). Oczywiście istnieje szereg przesłanek do zwolnienia z tego obowiązku, jeśli rodzic w przeszłości rażąco naruszał obowiązki rodzinne lub też popełnił przestępstwo wobec zobowiązanych. Jeśli potrzebny będzie pełnomocnik w tej sprawie, zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl