2023.11.22 godz. 10:19 Gliwice, Śląskie

dziedziczenie mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

dziedziczę z bratem mieszkanie mama żyjąca, tato zmarł brat się uparł żeby go spłacić ile przysługuję mu procentowo wartości mieszkania na chwile obecna? ( członkowie - mama, brat i ja)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2023 10:54

Jeżeli mieszkanie było objęte wspólnością majątkową rodziców, to po śmierci ojca następuje dziedziczenie co do połowy mieszkania (druga połowa jest mamy). W zakresie tej połowy w częściach równych dziedziczą: mama, brat i Pani. Czyli odnosząc to (z powyższym zastrzeżeniem co do własności mieszkania) brat odziedziczył 1/3 x 1/2 całego mieszkania. Wyczerpująca odpowiedź na Pani pytanie powinna jednak być poprzedzona analizą szczegółowego stanu faktycznego przekazanego prawnikowi.