2024.01.07 godz. 17:41 Kraków, Małopolskie

Dziedziczenie długów po zmarłym przez dzieci

Wyjaśnienie sytuacji

Sytuacja wyglada tak - moi rodzice rozwiedli się jak miałem 13 lat od tego czasu nie mam kontaktu z ojcem. Mój ojciec narobił sobie sporo problemów siedział w więzieniu narobił długów - zaległe abonamenty czynsze byćmoze chwilowki. Jak uchronić się przed tym abym w przyszłości nie musiał spłacać jego długów po jego śmierci. Wyczytałem ze wystarczy zrzec się spadku i wtedy nie dziedziczymy tez długów natomiast on raczej nie ma jakiegoś majątku wiec na jakikolwiek spadek nie mam co liczyć. Jak zabezpieczyć się przed spadnięciem jego długów na mnie ( jestem synem) ma on prawa rodzicielskie dalej.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Krzysztof Malinowski

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sty 2024 09:09

W tej sytuacji pierwszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy zrzeczenia się dziedziczenia po ojcu - przy czym jak sama nazwa wskazuje, jest to umowa zawierana z przyszłym spadkodawcą, a co za tym idzie - wymaga zgody zarówno potencjalnego spadkobiercy, jak i przyszłego spadkodawcy. Jest to jeden z wyjątków od ogólnego zakazu zawierania umów dot. przyszłego spadku. Druga możliwość to odrzucenie spadku już po śmierci ojca w terminie 6 mies. od dowiedzenia się o powołaniu do spadku.