2023.12.05 godz. 16:28 Wrocław, Dolnośląskie

Dziedziczenie po osobie niespokrewnionej.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mój sąsiad (nazywam go wujkiem) - bezdzietny wdowiec (ma 5 rodzrństwa) chciałby przekszac pośmiertnie mi mieszkanie. Od wielu lat pomagaliśmy mu i jego żonie (traktowaliśmy się wzajemnie jak rodzinę - którą prawnie nie jestesmy). Chcialby tak mi zostawić pośmietrnie mieszkanie żebym nie musiała płacić ustawowym spadkobiercom (6 rodzenstwa) zachowku. Czy istnieje jakaś forma przekazania testament/darowizna/dożywocie która zabezpieczy mnie po śmierci 'wujka" żebym nie musiała nikogo spłacać?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Gru 2023 19:49

Pośmiertnie zdecydowanie nie da rady przekazać nieruchomości w żaden sposób. :) Może to uczynić wyłącznie za życia, w formie umowy dożywocia. Ten rodzaj przeniesienia własności wyłącza prawo do zachowku dla spadkobierców ustawowych.