2022.09.22 godz. 22:37 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Dziedziczenie po zaginionym przez dziecko z domu dziecka.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mam pytanie. Ojciec dziecka zaginął nagle kilka lat temu, potem wychowywała je matka, będąca po rozwodzie z mężem, ale zmarła. Dziecko trafiło do domu dziecka. Po matce nie ma żadnego spadku, a na ojca jest dom. Dziecko jest jedynym spadkobiercą. Ale podobno trzeba czekać aż 10 lat do uznania za zmarłego osoby zaginionej. W domu nikt nie mieszka, a mniej więcej dogląda go czasem ciotka, siostra zaginionego ojca, która jest za granicą. Dziecko za rok będzie miało już 18 lat i może opuścić dom dziecka. Ale 10 lat po zaginięciu ojca minie dopiero jak będzie miał 20 lat. Czy dziecko juz pełnoletnie może legalnie korzystać z domu? Czy musi czekać jeszcze 2 lata aż sąd orzeknie, że zaginiony ojciec jest uznany za zmarłego? Czy może sąd łatwo orzeknie wcześniej zgon lub pozwoli na korzystanie z domu mającemu już 18 lat, który nie bardzo ma sie gdzie podziać, a w domu dziecka nie chce dłużej być? Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc! Pozdrawiam!

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Wrz 2022 10:32

Z chwilą osiągnięcia pełnoletności i opuszczenia domu dziecka może Pan/Pani korzystać z odziedziczonej nieruchomości, nie trzeba czekać na sprawę dot. uznania za zmarłego.

Zmodyfikowano dnia: 23 Wrz 2022 10:32