2024.01.24 godz. 09:09 Białystok, Podlaskie

Dziedziczenie stosunku najmu i prawa w zakresie kształtowania stosunku najmu przez spadkobiercę

Wyjaśnienie sytuacji

Odziedziczyłam po śmierci męża działkę, której część była wynajmowana pod maszt telekomunikacji. Mąż był stroną umowy najmu. Mam prawomocne postanowienie sądu o podziale spadku.Aktualnie najemca chce podpisać ze mną aneks do umowy najmu. Chciałabym zwiększyć kwotę czynszu, gdyż jest mocno zaniżona w stosunku do cen rynkowych. Co się stanie, jeżeli najemca odmówi mi podwyższenia czynszu. Czy mogę nie podpisać aneksu i czy wywoła to jakiś skutek prawny? Czy zobowiązują mnie zapisy w umowie zawartej z mężem i mogę rozwiązać umowę jedynie na warunkach zawartych w umowie najmu podpisanej przez męża

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2024 09:31

Z chwilą nabycia własności, wchodzi Pani w obowiązki wynajemcy na zasadach obowiązujących dotychczas. Oczywiście może Pani jako strona umowy najmu zaproponować własne warunki. Jeśli nie zostaną zaakceptowane, może Pani wypowiedzieć istniejącą umowę, zachowując okres wypowiedzenia wskazany w umowie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)