2022.07.20 godz. 08:28 Warszawa, Mazowieckie

DZIEDZICZENIE TESTAMENTOWE A DZIEDZICZENIE USTAWOWE

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarły teść pozostawił testament notarialny dotyczący jedynie nieruchomości (działka, dom) wskazując udziały dla poszczególnych udziałowców. Udziałowcami zostali : 1. żona, 2. wnuczka 2. synowa Obaj synowie nie żyją. Okazało się, że Teść pozostawił po sobie lokaty pieniężne w bankach (trwa sprawdzenie w Centralnym rejestrze banków). Wiemy że do niektórych lokat są wskazane osoby upoważnione, natomiast do niektórych nikt nie jest upoważniony. Proszę o informację, czy w takim przypadku synowa będzie spadkobiercą dziedziczącą ustawowo środki finansowe.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lip 2022 17:41

Jeżeli zmarły pozostawił testament to sąd w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku będzie dokonywał wykładni testamentu, czyli ustalał czy majątek opisany w testamencie wyczerpuje cały spadek czy np. zamiarem spadkodawcy było dokonanie zapisu konkretnych przedmiotów z majątku na rzecz konkretnych osób. Wówczas pozostały spadek dziedziczony będzie według zasad ustawowych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)