2024.06.04 godz. 18:52 Świętochłowice, Śląskie

Dziedziczenie testamentowe po zmarłym ojcu

Wyjaśnienie sytuacji

Kilka miesięcy temu zmarł brat mojego ojca. Zmarły między innymi ujął w testamencie mojego ojca, który zmarł w 2017r. (testament jest z 2011r.) Czy w sytuacji gdy spadkobierca, czyli mój ojciec zmarł przed testatorem ja jako córka mam prawo do dziedziczenia? Inne osoby ujęte w testamencie jeszcze żyją. Słyszałam, że w takim przypadku nie mogę dziedziczyć w miejsce mojego zmarłego ojca. Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Cze 2024 23:42

W przypadku, gdy w testamencie ujęto kilkoro spadkobierców i jeden z nich zmarł przed testatorem (opisywana sytuacja), wówczas część zmarłego spadkobiercy przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym (jest to tzw. przyrost testamentowy). Pan (i) nie będzie dziedził w tym przypadku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)