2021.09.28 godz. 16:42 Giżycko, Warmińsko-mazurskie

dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentaża a odrzucenie spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Jakiś czas temu zmarł wuj mojej żony. O ile nam wiadomo, nie pozostawił żadnego majątku, jedynie kilkadziesiąt tysięcy złotych długu. Teściowa już odrzuciła spadek. Żona ma jeszcze czas na uzupełnienie braków formalnych.aby spadek odrzucić. Rozumiem, że jeśli spadku nie odrzuci na czas, będzie dziedziczyła z dobrodziejstwem inwentarza. Czy będzie musiała podjąć jakieś kroki jeśli wierzyciele będą dochodzić spłąty długów? Czy komornik najęty przez wierzyciela ma obowiązek określenia wysokości długo oraz ewentualnego majątku, czy ten obowiązek leży po stronie mojej żony?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Zenon Depta

Rybnik, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2021 22:03

W interesie spadkobiercy jest złożenie w sądzie spadku wykazu lub spisu inwentarza. Należy z najwyższą starannością wpisać tam wszystkie znane aktywa i pasywa spadku. Wówczas będzie się można bronić przed wierzycielami. Niemniej jednak nie na etapie egzekucyjnym a na etapie sądowym.