2024.08.29 godz. 08:27 Wrocław, Dolnośląskie

Dzielenie kosztów w rozprawie bez orzekania o winie

Wyjaśnienie sytuacji

Żona złożyła pozew o rozwód bez orzekania o winie. W jednym podpunkcie napisała, że chce aby koszty procesu tj. 600 zł podzielić na pół. Czy jako pozwany mogę w odpowiedzi na pozew odmówić dzielenia kosztów i zażądać aby to ona zapłaciła ? Nie chodzi tu o brak środków, ale rozwód to jej inicjatywa.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sie 2024 11:09

Dzień dobry, można tak wnosić, ale z dużym prawdopodobieństwem Sąd jednak podzieli te koszty. Dodam, że jeśli obie strony wnoszą o rozwód bez orzekania o winie, to opłata sądowa spadnie do kwoty 300 zł i ta kwota będzie dzielona na pół (innymi słowy strona pozwana zobowiązana będzie do zwrotu 150 zł). Inna rzecz czy rzeczywiście chce Pan rozwodu, bo można też wnosić o oddalenie powództwa. W takim jednak przypadku trzeba udowodnić, że nie doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia lub wina jest wyłącznie po stronie żony z dodatkowymi przesłankami. Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 29 Sie 2024 11:14