2024.08.24 godz. 20:20 Wrocław, Dolnośląskie

Żądanie zwrotu środków od żony.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, 2 lata temu dałem swojej ówczesnej dziewczynie pięniądze na spłatę kredytu (300tys), urządzenie mieszkania (50 tys) oraz na samochód (110tys). Rok póżniej wzieliśmy ślub i teraz ona zażądała rozwodu za porozumieniem stron. Czy mam prawo żądać od niej pieniędzy, które jej przekazałem kiedy nie byliśmy małżeństwem? Nie zgłosiła tego faktu do US ani nie było żadnej umowy darowizny. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sie 2024 15:57

Dzień dobry, istotne będą kwestie dowodowe - tj. przede wszystkim czy są potwierdzenia przelewów, jak były tytułowane oraz wszelka korespondencja, ponieważ trzeba ustalić jak traktować te przekazane środki - jako darowiznę, pożyczkę czy też brak jakiejkolwiek umowy i bezpodstawne wzbogacenie (umowa może być ustna). Ten ostatni scenariusz jest zapewne najbardziej prawdopodobny. Potwierdzam, że można dochodzić zwrotu takich kwot. W razie potrzeby pomocy prowadzę tego typu sprawy. Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 26 Sie 2024 15:57
Tak Nie

Adwokat

Anna Jedynak

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2024 22:10

Dzień dobry, ma Pan cokolwiek potwierdzajacego fakt dokonania darowizn? Np świadków, Smsy, maile?