2023.11.20 godz. 18:42 Łódź, Łódzkie

Czy muszę płacić podatek PCC?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, 2 lata temu wraz z narzeczonym kupiliśmy mieszkanie na kredyt. Zapłaciliśmy 2% podatku PCC. W chwili obecnej chcemy sprzedać to mieszkanie i kupić mniejsze. Czy pomimo tego, że 2 lata temu płaciliśmy podatek PCC, obecnie przy zakupie nowego mieszkanka musimy również go zapłacić? Czy jest możliwość uniknięcia tego? Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam Anna Sęk

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2024 12:28

Dzień dobry, zgodnie z ustawą zwolnienie od podatku PCC (art. 9 pkt 17) ustawy PCC) ma zastosowanie dla: sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego (...), jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach (...). Jeżeli posiadali Państwo wcześniej mieszkanie, to zwolnienie z podatku PCC nie ma zastosowania. Pozdrawiam,