2020.03.02 godz. 17:07 Poznań, Wielkopolskie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. 29.11.2019r Zmarła babcia, matka 5 dzieci. Babcia była wdowa. Spadek po niej dziedziczy 5 jej dzieci. Czy przed upływem 6 miesięcy od dnia śmierci spadkobiercy mogą dokonać odrzucenia spadku na rzecz innej osoby, czy mogą zrobić to dopiero po upływie 6 miesięcy. 3 z 5 rodzeństwa której należy się cześć majątku po babci, czyli swojej mamie chce sie go zrzec na korzyść siostry. Jeden spadkobierca z 5 dzieci babci nie żyje, jego cześć dziedziczą dzieci które na stałe mieszkają w Anglii, one tez chca odrzucić spadek, czy jest możliwość aby zrobić to „na odległość” Z poważaniem M

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Mar 2020 17:54

Jeżeli chodzi o osoby mieszkające w Anglii to mogą to zrobić przed konsulem.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Mar 2020 11:36

Odrzucenie jest nie jest na czyjąś rzecz, owszem może doprowadzić do takiego skutku, bo spadkobierca, który nie dożył spadku jest traktowany jakby spadku nie dożył. Odrzucić spadek można w terminie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, potem następuje nabycie spadku z mocy prawa. Trzeba pamiętać, że jeśli zstępny ( dziecko. wnuk) odrzuca spadek, to w jego miejsce wchodzą jego dzieci,