2022.11.14 godz. 14:39 Zabrze, Śląskie

Urlop wypoczynkowy a wygaśnięcie umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, 31.12.2022 kończy mi się umowa o pracę na czas określony (umowa podpisana była na okres 1 roku). Nie chcę współpracować w przyszłym roku z obecnym pracodawcą. Wiem, że w przypadku wygaśnięcia umowy nie muszę składać wypowiedzenia i nie planuję go złożyć. A jak wygląda sprawa urlopu ? Na ten rok przysługuje mi jeszcze 7 dni wolnych, jednak nie mam potrzeby ich wykorzystania. Czy pracodawca może mnie zmusić do "wzięcia" wolnego ? Czy jeśli się nie zgodzę, to czy po ustaniu umowy zostanie mi wypłacany ekwiwalent za niewykorzystany urlop ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2022 10:04

Pracodawca powinien sugerować pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w roku, w którym nabył do niego prawo, jednak nie może zmusić do tego pracownika, bowiem ten ma prawo odmówić wykorzystania urlopu. W przypadku braku wykorzystania urlopu musi zostać wypłacony ekwiwalent po zakończonym stosunku pracy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)