2022.11.08 godz. 11:29 Krzyż Wielkopolski, Wielkopolskie

Sprzedaż części spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, 4 lata temu wraz z mama i bratem, w równych częściach przyjęliśmy spadek po zmarłym tacie. W skład spadku wchodzi budynek mieszkalny oraz nieruchomosci gruntowe (zmienie rolne, oraz las). Teraz chcielibyśmy sprzedać las oraz jedna z ziem rolnych jednak nie wiemy, czy przed upływem 5 lat od przyjęcia spadku mamy do tego prawo oraz jak wyglada sprawa z podatkiem od sprzedaży. Będę wdzieczna, jeżeli zechcą Państwo udzielić wyczerpującej odpowiedz dotyczącej zasady sprzedaży przyjętego spadku przed upływem 5 lat.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Lis 2022 13:16

Prawo zbycia nabytego spadku nie jest ograniczone czasowo. Innymi słowy możecie Państwo sprzedać część nieruchomości. Jednakże sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia, wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku PIT. Obecnie możliwe jest zwolnienie z podatku - gdyż bieg terminu pięcioletneigo liczony jest od momentu wybudowania nieruchomości przed spadkodawcę. Zwolnione z obowiązku zapłaty podatku są też osoby, które deklarują wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe

Zmodyfikowano dnia: 12 Lis 2022 13:19