2021.04.10 godz. 12:31 Ełk, Warmińsko-mazurskie

Spadek a komornik

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Babcia chciałaby przepisać mieszkanie na wnuka, problem w tym ze wnuk posiada niezapłacone długi na których już ciąży komornik. Babcia bardzo naciska żeby przepisać mieszkanie jak najszybciej, wnuk dopiero niedawno zabrał się za spłacanie długów i obawia się ze w momencie przepisania mieszkania komornik może je zająć. Co można zrobić w takiej sytuacji? Odnośnie przepisania mieszkania, która forma spadku będzie najlepsza decyzja darowizna, umowa dożywocia czy testament? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Kwi 2021 16:57

Dzień dobry! Najlepszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie do sytuacji, w której wnuk babci nie był egzekwowany przez komornika - spłacić zadłużenie albo zaproponować harmonogramy spłat zobowiązań i wnosić do wierzyciela o zawieszenie egzekucji. Różnica między darowizną a testamentem jest w uproszczeniu taka, że skutek czynności w pierwszym przypadku będzie miał miejsce w chwilą podpisania umowy a przy testamencie po śmierci spadkodawcy (babci). Zabezpieczeniem interesów babci może być zawarcie umowy darowizny wraz z umową dożywocia na darowanym mieszkaniu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)