2023.07.18 godz. 21:59 Warszawa, Mazowieckie

Dzień dobry , bardzo proszę o poradę prawną , otóż 11 lat temu zmarł mój tata , przez kilka lat mieszkałem w domu po nim z bratem i mama bo byłem jeszcze młody , kiedy urodziła mi się córka postanowiłem się wyprowadzić na wynajem , i okazuje się że do tego domu nie mam już żadnych praw bo zatajono przede mną fakt że dosłownie przed śmiercią taty dom został przepisany w formie darowizny tylko na brata . Czy mam po tylu latach prawo o jaki kolwiek zachowek ? Dodam równiez że po śmierci zrzeklismy się spadku wszyscy włącznie . --

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry , bardzo proszę o poradę prawną , otóż 11 lat temu zmarł mój tata , przez kilka lat mieszkałem w domu po nim z bratem i mama bo byłem jeszcze młody , kiedy urodziła mi się córka postanowiłem się wyprowadzić na wynajem , i okazuje się że do tego domu nie mam już żadnych praw bo zatajono przede mną fakt że dosłownie przed śmiercią taty dom został przepisany w formie darowizny tylko na brata . Czy mam po tylu latach prawo o jaki kolwiek zachowek ? Dodam równiez że po śmierci zrzeklismy się spadku wszyscy włącznie . --

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lip 2023 22:38

Po pierwsze - odrzucenie spadku jest równoznaczne z pozbawieniem się prawa do zachowku, a po drugie roszczenie o zachowek przedawnia się po 5 latach od śmerci spadkodawcy.