2024.02.25 godz. 16:13 Wrocław, Dolnośląskie

Wspólność nieruchomości

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Bardzo proszę wsparcie. Moja mama posiada nieruchomość na własność na której obecnie spłacany jest kredyt hipoteczny. Mama mieszka w innym domu, a ja w owym mieszkaniu, jestem w nim również zameldowana. Chcemy stworzyć u notariusza dokument który da mi równe prawa do tej nieruchomości, ale bez przepisywania kredytu hipotecznego. Chcemy się zabezpieczyć głównie z mojej strony, abym mogła załatwiać wszelkie formalności związane z nieruchomością, ale i bym nie miała obaw, że np. będąc w konflikcie z mamą będzie mogła ona mnie z niego "wyrzucić". Co możemy zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2024 12:53

Dzień dobry Proponuję sporządzić umowę darowizny udziału 1/2 własności mieszkania zabezpieczonego hipoteką. Kredyt nadal będzie spłacany przez Pani Mamę, ale hipoteka niestety obciąża całą nieruchomość, więc po takiej umowie, będzie obciążała również Pani udział. Jednak będąc współwłaścicielką, będzie Pani mogła załatwiać wszelkie formalności, które nie wymagają zgody Mamy, oraz będzie Pani miało takie samo praco do zamieszkiwania w nim jak Mama. Z wyrazami szacunku