2024.03.14 godz. 21:03 Strzegom, Dolnośląskie

Czy to jest legalne?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry brałam w jednej istytucji chwilówke już dawno ją spłaciłam. Potrzebowałam dzisiaj dokument z urzędu skarbowego a pani mówię że nie mogę go dostać bo mam jeden pit nie rozliczony za 2022. Pracowałam w jednej firmie tylko przez miesiąc i się rozliczyłam już dawno a od 2022 jestem w Holandii resztę miesięcy. Okazało się że pit przysłała firma u której miałam chwilowke na prawie 700 zł ( nie dostałam papierowo) pani z urzędu też była zdziwiona bo dla nich to jest jak umowa zlecenie. Miałam to z firmą pożyczkowa wyjaśnić napisałam do nich a oni odpisali mi "wyjaśniamy, że w roku 2022 dokonaliśmy częściowego umorzenia zadłużenia z uwagi na co wystawiliśmy w roku 2023 r. PIT-11. " Czy to jest zgodne z prawem? Przecież ja u nich nie pracowałam pani mówiła z urzędu że pożyczki nic do nich nie mają. Proszę o pomoc

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 13:45

Dzień dobry Skoro instytucja umorzyła część zadłużenia, to powstał przychód u Pani. Dlatego wystawili PIT-11, który zresztą do Pani też powinien zostać wysłany. Być może wysłali na adres, który Pani im podała w czasie brania chwilówki. Z tego tytułu należało się rozliczyć. Trzeba teraz złożyć zeznanie podatkowe za 2022 r. Najlepiej dołączyć do tego wniosek pismo z tzw. "czynnym żalem", wynikającym z art. 16 Kodeksu karnego skarbowego, w którym to piśmie wyjaśni Pani okoliczności i przyczynę niezłożenia zeznania w terminie, wraz z prośbą o niewymierzanie kary. Z wyrazami szacunku