2023.11.02 godz. 06:28 Gdańsk, Pomorskie

Zadłużenie spółki-udziałowiec

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Byłem udziałowcem w spółce zoo. Spółka notowała straty gdzie moje 20% udziałów to około 50tys zł straty firmy. Pełniłem w firmie funkcję prezesa. Po rozwiązaniu umowy z firmą, pozostali udziałowcy zgodzili się na to bym odsprzedał im moje udziały za 10tys. zł co zostało również zaakceptowane jako pokrycie mojego udziału w zadłużeniu. Czy jako były prezes,po odsprzedaniu udzałów, nadal odpowiadam za straty firmy wynikające z czasów mojej pracy? Pytam bo firma nie chce uregulować należności wobec mnie i grozi mi, że będę musiał spłacić resztę czyli 40tys. zł mojego załużenia

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lis 2023 09:07

Zarząd spółki z oo może odpowiadać indywidualnie za zobowiązania spółki, na zasadzie art. 299 ksh, tylko w przypadku bezskuteczności egzekucji z majątku spółki. Daleka droga do tego. W pierwszej kolejności za zobowiązania odpowiada spółka do wysokości kapitału. W razie problemów z odzyskaniem należności, zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl