2023.01.18 godz. 14:11 Warszawa, Mazowieckie

Nękanie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Były partner od dnia rozstania czyli przez ponad 4 miesiące prawie codziennie pisze do mnie smsy z wyzwiskami, z groźbami że zabierze dzieci ze zniszczy życie. Kilka razy mnie uderzył. Mam też kilka nagrania kiedy wyzywa mnie przy dzieciach. Co mogę zrobić żeby to zakończyć? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Sty 2023 20:00

Dzień dobry, opisane przez Panią zachowanie to stalking i jest to przestępstwo z art. 190a § 1 k.k. Na tej podstawie może Pani zgłosić uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa do organów ścigania, optymalnie na piśmie do najbliższej Prokuratury, ale może Pani też się udać osobiście celem zgłoszenia właśnie tam albo na Policję. Uderzenia to też przestępstwo w postaci naruszenia nietykalności cielesnej, podobnie jak zniewagi, choć to akurat ścigane z oskarżenia prywatnego. Aczkolwiek może Pani o tym też poinformować Prokuratora przy zawiadomieniu. Adw. Michał Filec