2020.08.18 godz. 13:09 Wałbrzych, Dolnośląskie

Naruszenie nietykalności cielesnej.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry chciałabym się dowiedzieć co mogę zrobić w takiej sytuacji. W czwartek doszło między mną a sąsiadka do szarpaniny, nie mam żadnych widocznych śladów tej szarpaniny, natomiast byłam wtedy 12 dni po porodzie i po zajściu odczuwałam zawroty głowy, ból brzucha i nasiliło się krwawienie. Mam zaświadczenie od lekarza a policja twierdzi że nie mogą przyjąć zgłoszenia bo nie mam widocznych śladów. Czy mogę coś z tym zrobić??

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Sie 2020 16:22

Dzień dobry, jeśli chodzi o samo naruszenie nietykalności cielesnej to jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego i należałoby złożyć do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko sąsiadce. Podobnie w przypadku spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu ( poniżej 7 dni). Wyjątkowo można zgłosić się do prokuratury o pomoc w trybie art. 60 k.p.k. Jeśli zaś uszczerbek na zdrowiu jest poważniejszy (powyżej 7 dni), to wówczas proszę się upierać przy zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa i ewentualnie składać potem zażalenia na odmowę wszczęcia postępowania. Pozdrawiam.