2022.01.13 godz. 22:58 Poznań, Wielkopolskie

Zwolnienie z kosztów sądowych

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chciałabym złożyć wraz z pozwem o rozwód zaświadczenie o dochodach, żeby być zwolniona z kosztów sądowych. Czy to oznacza że najpierw muszę wnieść opłatę 600zl za założenie sprawy rozwodowej i później ewentualnie otrzymam zwrot tych pieniędzy czy można nie uiścić tej opłaty składając to zaświadczenie? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Sty 2022 15:38

Należy wraz z pozwem złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oraz oświadczeniem o stanie rodzinnym majątku dochodach i źródłach utrzymania. Nie należy wnosić żadnych opłat przed rozpoznaniem wniosku o zwolnienie od opłat.