2022.11.16 godz. 20:44 Lublin, Lubelskie

Powiększenie alimentów.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chciałam podwyższyć alimenty byłemu mężowi. Obecnie dostaje 700zl. Płaci częściej regularnie, choć muszę mu o tym przypominać. Na sprawie nie zaznaczyłam sądowi że dziecko wymaga: dietetyka, ortopedy, korepetycji, ortodonty. Obecnie mieszka z partnerką - w nieformalnym związku gdzie mają jedną wspólną córkę, dwoje z jej genów oraz jest jeszcze nasza wspólna. Dziecko wychowuje się u mnie i przydzielone jest to przez sąd jak i spotkania z ojcem urelugowane są kontakty. Martwię się czy jak spróbuję to czy może moja kwota alimentów się pomniejszyć? Czy jedyne co to mogę zyskać.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lis 2022 20:56

Dzień dobry. Obydwie strony mają prawo domagać się zmiany wysokości alimentów. Mówiąc wprost zarówno Pani może dochodzić zwiększenia wysokości alimentów jak i Pani były mąż, może domagać się ich zmniejszenia. Warunkiem tutaj jest wykazanie że nastąpiła zmiana okoliczności przewidziana w art. 138 kro tzn. że zmienił się zakres usprawiedliwionych bieżących potrzeb dziecka lub możliwości majątkowych i zarobkowych Pani byłego męża. Potrzeby dziecka wzrastają w sposób naturalny wraz z wiekiem. Konieczność korzystania z usług dietetyka czy ortopedy również przemawia na Pani korzyść. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)