2022.03.21 godz. 12:27 Kraków, Małopolskie

Dziedziczenie mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, chciałam się Państwa poradzić w sprawie spadku i testamentu. Mój dziadek z babcią mają mieszkanie własnościowe 50/50. Babcia zmarła. Nie spisała spadku, ustawowo prawo do dziedziczenia jej części mieszkania ma córka jako jedna z dzieci żyjących i 2 wnuków. Dziadek ma wolę, w zamian za opiekę przepisać mieszkanie na jedną z wnuczek. Czy może wydziedziczyć pozostałych spadkobierców by całe mieszkanie było zapisane na jedną osobę? Jakie dokumenty byłyby potrzebne, lub co trzeba byłoby zrobić aby tego dokonać? Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Mar 2022 16:53

Szanowna Pani, jeżeli zostaną spełnione przesłanki do wydziedziczenia najlepiej udać się do notariusza. Jednak jak Pani wskazała Pani babcia już zmarła nie pozostawiając testamentu. Wobec czego dziedziczą po niej mąż, nie mniej niż 1/4 oraz dzieci i wnuki. Wobec tego i tak trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe i o dział majątku po babci. Poza tym nie można wydziedziczyć małoletnich i ich zstępnych.