2023.02.09 godz. 13:19 Wrocław, Dolnośląskie

Dziedziczenie długów po rodzicach

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chciałam zapytać czy, żeby nie dziedziczyć długów w przypadku śmierci mamy wystarczy zrzec się spadku/testamentu czy trzeba napisać pismo o pozbawienie praw rodzicielskich mimo,że jestem osobą dorosłą?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lut 2023 22:49

Po otwarciu spadku (śmierci rodzica) należy spdek odrzucić (przed notariuszem lub przed sądem) lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, jeśli aktywa spadku przewyższają pasywa (długi spadkowe). Zarzec się spadku można jeszcze za życia przyszłego spadkodawcy na mocy umowy.