2022.02.08 godz. 20:45 Poznań, Wielkopolskie

Cesja umowy deweloperskiej

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, chciałby zakupić mieszkanie od mężczyzny, który podpisał z deweloperem cesję. Mężczyzna powiedział, że najpierw muszę podpisać (chyba) nową cesje i zapłacić mu, a dopiero po kilku dniach podpiszemy akt notarialny. Wolałbym zrobić to na jednym spotkaniu, ale podobno jest to niemożliwe. Boję się, że zapłacę 200 tys., a ostatecznie zostanę oszukany i albo nie dostanę aktu notarialnego, albo kwota, którą będę musiał zapłacić deweloperowi będzie wyższa niż ten mężczyzna powie. Wiem, że można wyczyta\ć należność z umowy deweloperskiej, ale ona jest bardzo skomplikowana. Co mogę zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lut 2022 09:22

Dzień dobry, na początek należałoby ustalić, czy będzie Pan podpisywał ze sprzedającym umowę cesji praw z umowy deweloperskiej, czy też będzie to umowa sprzedaży ekspektatywy prawa własności (w sytuacji, gdy na rzecz sprzedającego ustanowiono już odrębną własność lokalu, która nie została jednak jeszcze ujawniona w księdze wieczystej). Najlepiej, gdyby poprosił Pan o projekt umowy cesji (sprzedaży) do analizy. Wtedy można by powiedzieć coś więcej, a w szczególności ocenić bezpieczeństwo transakcji. Pozdrawiam