2024.01.04 godz. 16:39 Poznań, Wielkopolskie

pozbawienia władzy rodzicielskiej

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chciałbym pozbawić drugiego rodzica praw rodzicielskich. Dziecko ma 13 lat, rodzic nie interesuje się dzieckiem od momentu narodzin. Alimenty płaci przez pośrednictwo komornika. Nie utrzymuje żadnych kontaktów. Nie interesuje się postępami dziecka w szkole, ani zdrowiem. Dziecko jest autystyczne. Gdy pójdzie do szkoły średniej, potrzebne będą kolejne badania w Poradni Psychologiczno_Pedagogicznej, a ze strony rodzica nie ma żadnego odzewu. W jaki sposób mam udowodnić tę sytuację? Czy potrzebni są świadkowie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Krzysztof Malinowski

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sty 2024 19:03

Szanowna Pani, pozbawienie władzy rodzicielskiej jest możliwe m.in. w sytuacji rażącego zaniedbywania obowiązków rodzicielskich, a zatem przesłanka ta może być spełniona w okolicznościach, o których wspomniano w pytaniu. Co ważne, pozbawieniu lub ograniczeniu władzy rodzicielskiej nie sprzeciwia się bieżące spełnianie obowiązku alimentacyjnego. Do wykazania istnienia podstaw do pozbawienia władzy rodzicielskiej mozna wykorzystać szereg dowodów, w tym z zeznań świadków posiadających wiedzę o relacjach między rodzicem a dzieckiem. Powołanie świadków nie jest jednak warunkiem koniecznym.

Zmodyfikowano dnia: 10 Sty 2024 09:32
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)